Izolacja – ile o niej wiemy?

sznur ceramiczny

Istnieje wiele typów izolacji. Choć wydaje się ona znajoma, często słysząc to słowo przychodzi nam na myśl tylko ocieplenie domu. Nie jest to oczywiście błąd, jednak warto wiedzieć o niej odrobinę więcej. Skupię się na dwóch jej rodzajach, które są według mnie najbardziej interesujące i warte uwagi.
Termoizolacja odnosi się oczywista do ochrony (na przykład domu) przed utratą ciepła i tolerancją na wysokie lub niskie temperatury. Stąd przedrostek „termo” oczywiście. Materiały ognioodporne to na przykład taśma termoizolacyjna, która może być używana do zabezpieczania okien w domu. Chroni ona przed utratą ciepła pochodzącego z wnętrza budynku. Materiały ogniotrwałe to również na przykład specjalne cegły używane do montażu. Ostatnim z przykładów tworzyw używanych do termoizolacji jest sznur ceramiczny służący do uszczelniania na przykład pieców i kotłów.

sznur ceramiczny
Kolejnym z rodzajów izolacji jest izolacja akustyczna. Służą do niej wełny mineralne o odpowiednich specyfikacjach. Są używane w niektórych studiach nagraniowych do wyciszenia studia. Pochłaniają one dźwięki określonej częstotliwości. Używane są także w budynkach mieszkalnych, by zabezpieczyć dom przed hałasem, który dostaje się do wnętrza przez powietrze i konstrukcję budynku. Dzięki temu, możemy zapomnieć o uciążliwym dźwięku samochodów jeżdżących obok naszego domu, jeśli mieszkamy w pobliżu dróg.
Innym przykładem izolacji jest na przykład izolacja przeciwwilgociowa. Wszystkie te typy izolacji mają jeszcze swoje podtypy – zależne od węższego zastosowania danego rodzaju.