Wykorzystanie USG w medycynie

badanie usg

Z różnych przyczyn trzeba nieraz wykonać badanie USG. Okazuje się, że aparat USG jest przydatny w bardzo różnych dziedzinach medycyny. Wykorzystują go lekarze bardzo różnych specjalności. Jak się jednak okazuje, są też tacy lekarze, których głównym zajęciem jest właśnie obsługa aparatu USG. Najczęściej jednak, pracują oni również z innymi sprzętami medycznymi.

Generalnie chodzi o to, że tego typu lekarz zajmuje się tylko i wyłącznie przeprowadzaniem badań przy pomocy wysokiej technologii urządzeń. Jeśli chodzi o aparat USG niewątpliwie jest to urządzenie wysokiej technologii, pomimo, iż znane jest już od bardzo dawna. Warto zauważyć, że jeśli chodzi o aparat USG, to lekarz wykonujący nim badanie musi nie tylko umieć je przeprowadzić, ale także przeanalizować to, co zobaczył na obrazie USG. Przeważnie bowiem, po przeprowadzeniu badania lekarz jest zobligowany do tego, aby wykonać dokładny opis tego co zobaczył. Jest to pierwsza diagnoza wykonana na podstawie badania USG. Często jednak, oprócz tej analizy otrzymujemy jeszcze drugą diagnozę, od specjalisty który wysłał nas na badanie aparatem USG. Przeważnie, to właśnie opinia tego drugiego lekarza jest dla nas ważniejsza, gdyż to on jest w danej dziedzinie specjalistą. Warto też zauważyć, że u niektórych specjalistów, na przykład u niektórych endokrynologów aparat USG znajduje się w ich gabinecie.

W takim przypadku, nie muszą oni kierować swoich pacjentów na badanie USG, gdyż mogą wykonać je na miejscu. Przeważnie jednak ,wiąże się to z jakąś niewielką opłatą, która jest mniejsza niż cena wykonania badania USG w gabinecie lekarza radiologa