Ale kosmos! – Sekstanty

kosmos

Wiecie co nadal pozostaje dla ludzi najbardziej tajemniczym i fascynującym miejscem na świecie? Kosmos. Ponieważ nauka nie jest jeszcze na tyle rozwinięta aby móc go odkryć całkowicie, w stu procentach. Ludzie byli nim zafascynowani tak naprawdę od zarania dziejów, wierząc z początku w mistyczne bóstwa, które odpowiadają za następowanie dnia po nocy. Lecz w pewnym momencie nastąpił przełom. Przestało im to wystarczać i zapragnęli więcej.

Jest wysoce prawdopodobne, że to właśnie w takim momencie naszła ich wena do próby zbliżenia oraz zrównania się z kosmosem. Niestety wciąż posiadali oni zbyt małą wiedzę aby móc swoje pragnienia ziścić. Próbując obserwować kosmos za pomocą różnych narzędzi, stwarzali niesłychane bibeloty, które działać mogły jak nasze teleskopy. No, oczywiście nie do końca, służyły one po prostu do obserwowania nieba. W ten sposób powstały sekstanty. Ale co to takiego? To urządzenia do mierzenia wysokości kątowej ciała niebieskiego nad horyzontem, a także kątów poziomych i pionowych pomiędzy obiektami widocznymi na ziemi. Mogą one służyć do określania współrzędnych geograficznych, co jest wysoce pomocne między innymi w żeglarstwie.

Temat astronomii jest od setek lat dzielnie i prężnie rozwijającą się nauką, dzięki której człowiek próbuje zbliżyć się do kosmosu oraz go poznać. Śmiało można stwierdzić, że przez swój stopień rozwoju i ilość niewiadomych na jego temat, to zdecydowanie najciekawsza dziedzina, z jaką można się spotkać. Bo przecież podobno my wszyscy wzięliśmy się z gwiazd, które rozprzestrzeniły się na wskutek wielkiego wybuchu, prawda?

Zobacz wpis: Sekstanty | Snob-Shop