Właściwy dobór lakieru samochodowego

lakier samochodowy

W latach 90 ubiegłego stulecia na Polskich drogach królowały maksymalnie 2-3 marki samochodów osobowych. Wybór kolorów tychże aut też nie był jakiś ogromny, a jak już był jakiś kolor to inaczej niż dziś, występował w jednej odmianie (jednym odcieniu).

Dzisiaj lakier samochodowy to prawie jak odcisk palca, bardzo często jest różny ze względu na rok produkcji auta. Zdarza się, że jeden model samochodu ma też kilka odcieni lakieru do wyboru mimo, iż na pierwszy rzut oka nie ma większej różnicy, to po przyjrzeniu się różnice widać, aż za bardzo.

W dzisiejszych czasach dobieranie lakieru samochodowego staje się coraz prostsze ze względu na technologię. Jeszcze kilka lat temu lakier był dobierany niemalże tylko i wyłącznie na podstawie wizualnego porównywania koloru samochodu z próbnikiem jaki miała mieszalnia lakierów samochodowych. Obecnie w coraz większej ilości takich miejsc jest już sprzęt elektroniczny, który po przyłożeniu go do samochodu samodzielnie w ciągu kilku chwil ustali jaki to odcień lakieru.

Idealne dobranie farby ma zasadnicze znaczenie, ponieważ minimalnie źle dobrany lakier może spowodować bardzo różniący się odcień po pomalowaniu. Co psuje efekt estetyczny, a dodatkowo utrudnia późniejsze sprzedanie samochodu, gdyż nowy nabywca najprawdopodobniej nie będzie chciał samochodu na którym widać, że był malowany. Jest to szczególnie ważne w nowszych samochodach gdzie ich wartość przekracza kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Dlatego też jeśli jesteśmy zmuszeni pomalować swój samochód musimy wybrać dobrej jakości lakiernika oraz idealnie dobrać lakier, najlepiej lakier w sprayu, który zapewni odpowiednie efekty.