Odkurzacz centralny – zalety i wady

Przy budowie lub remoncie domu czy mieszkania warto zastanowić się nad instalacją odkurzacza centralnego. Rozwiązanie to posiada mnóstwo zalet, ma jednak również pewne wady.

Zalety odkurzaczy centralnych

Jedną z największych zalet, jakie daje odkurzacz centralny (Poznań – variovac-polska.pl/) w porównaniu z tradycyjnym odkurzaczem przenośnym, jest wyeliminowanie cyrkulacji zanieczyszczonego powietrza w pomieszczeniach. Po wciągnięciu do urządzenia zużyte powietrze wydmuchiwane jest na zewnątrz budynku, co chroni użytkownika i domowników przed wdychaniem szkodliwych dla zdrowia mikrocząsteczek. Oznacza to również usuwanie z pomieszczenia licznych alergenów – dlatego rozwiązanie to jest idealne dla alergików.

Drugą z zalet odkurzacza centralnego jest ograniczenie hałasu. Jednostka centralna umieszczana jest zwykle w garażu, piwnicy lub pomieszczeniu gospodarczym, co eliminuje hałas silnika w pomieszczeniach mieszkalnych.

Ogromną zaletą tego rozwiązania jest oczywiście wygoda użytkowania. Nie trzeba nosić czy ciągnąć za sobą urządzenia i przejmować się niewystarczającą długością kabla. Jedynym narzędziem pracy jest elastyczny, lekki wąż wciągający zanieczyszczenia. Jego długość to zwykle 6-9 metrów.

Wady odkurzaczy centralnych

Podstawową wadą instalacji odkurzacza centralnego w domu jest jej koszt – przynajmniej 1000-1500 złotych. Wzrasta on oczywiście przy większym metrażu. Tymczasem najtańsze, lecz zupełnie dobre odkurzacze przenośne kosztują około 200-400 złotych. Faktem jednak pozostaje, że najlepsze urządzenia przenośne kosztują nawet 3000 złotych – dlatego jeśli stawiamy na jakość, a stać nas na taki odkurzacz – lepiej zainwestować w odkurzanie centralne.

Oczywistą wadą odkurzaczy centralnych jest oczywiście możliwość instalacji jej jedynie w momencie budowy lub generalnego remontu domu czy mieszkania. Dlatego, ze względu na koszty i niedogodności, nie ma sensu instalowania go w już wykończonym wnętrzu, a także wtedy, gdy często się przeprowadzamy.