Niska motywacja do pracy – co robić?

utrzymanie motywacji

Jeżeli twoi pracownicy wydają się niechętnie przychodzić do pracy, a ich motywacja do wykonywania powierzonych zadań z dnia na dzień jest coraz niższa, musisz zacząć bezzwłocznie działać. I nie mam tu na myśli zwolnień, przecież nie o to chodzi. Po prostu wprowadź sposób, by ich motywacja była większa. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Przede wszystkim zapoznaj się z potrzebami pracowników. Najlepiej zrobić badanie motywacji w formie anonimowej ankiety, która pozwoli pracownikom zaznaczyć, które czynniki najbardziej ich motywują. Dokładnie przeanalizuj wyniki – to właśnie one podpowiedzą ci, jakie kroki należy podjąć, by sytuacja w firmie się zmieniła. Co teraz możesz zrobić? Najlepiej będzie spełnić ich oczekiwania, chociażby w małym stopniu. Nie oznacza to nawet zbyt wysokich wydatków, a nawet jeżeli, to warto je ponieść, bo złe nastroje w biurze odbijają się na kondycji całej firmy.

Możesz zrobić system ocen pracowniczych, które pozwolą na wynagradzanie najlepszych pracowników. Oczywiście najlepiej sprawdza się wynagrodzenie pieniężne, ale mile widziane są także bony upominkowe lub inne dodatki. Na motywację pracowników mają wpływ także dodatkowa pomoc socjalna, dodatki do przedszkola. Miłym gestem może być także karnet na siłownię czy zapewnienie opieki lekarskiej.

Ten system będzie świetnie się sprawdzał w firmach każdego typu. Jest to najlepszy sposób, by zbliżyć się do pracowników i zadbać o ich dobry humor. Pamiętaj, zadowolony pracownik oznacza zadowolonych klientów. Czego chcieć więcej?