5 wskazówek jak uchwycić charakter wnętrza twojego domu

jak wykonywac zdjecia zaprojektowanych wnetrz

Zapewne nie raz widziałeś piękne projekty wnętrz na fotografiach i zastanawiałeś się kto i jak robił te zdjęcia, bo Twoje nie chciały nawet po części tak dobrze wychodzić. Na ich widok pozazdrościłeś właścicielom tych domów i mieszkań. Jeśli projektowanie wnętrz jest Twoją pasją i chcesz dzielić się jej efektami na blogu to musisz wiedzieć jak wykonywać ich zdjęcia. Twoje cztery kąty też mogą zachwycać innych swoim idealnym wyglądem. Wystarczy, że zrobisz zdjęcia swoich wnętrz korzystając z poniższych rad. Zapraszam do lektury.

1. Naturalność

Dobra fotografia wnętrz to po pierwsze kompozycją i naturalność uchwyconego pomieszczenia. Aby to uzyskać przedmioty w pomieszczeniu powinny być rozmieszczone tak, by odnosiło się wrażenie, że dopiero co były używane. Dobre jest także dodanie małych akcentów jak otwarta książka czy niedbale rzucony na krzesło koc, kapelusz itp. Istotną role pełni także motyw powtarzający się na kolejnych ujęciach, którym może być kolor czy materiał.

2. Prostota

Odnosi się nie tylko do całości wnętrza ale i do wykorzystywania prostych linii, za którymi naturalnie podąża nasz wzrok. Oczywiście dobre zdjęcia wnętrz to takie gdzie ściany się nie „walą na głowę”. Dlatego warto korzystać ze statywu, dzięki któremu ustawimy aparat idealnie poziomo.

3. Wykorzystuj światło dzienne

Każdy fotograf podkreśla by wykorzystywać światło naturalne. Fotografia wnętrz także bazuje na świetle słonecznym. Dlatego zdjęcia pokoi najlepiej wykonywać w pogodne dni. Naturalne światło lepiej oddaje kolorystykę przedmiotów i samego pomieszczenia, dzięki czemu podkreśli efekty Twojego projektowania wnętrza. Dużą wagę warto także przykładać na to w jaki sposób pada światło na poszczególne elementy wnętrza. Można także eksperymentować z ilością światła przez np. przesłonięcie okna żaluzjami czy firanką.

4. Harmonia kolorów

Przemyśl co będzie w centrum uwagi na zdjęciu. Do tego elementu dobierz kolorystykę i kształty reszty wyposażenia. Ważne aby wszystko ze sobą tworzyło harmoniczną całość, a paleta kolorów podkreślała styl pomieszczenia. Kontrasty mogą być ciekawe gdy wnętrze jest awangardowe.

5. Szczegół nad ogół

Uchwyć ciekawy szczegół na pierwszym planie ustawiając nań ostrość. Może to być naprawdę drobny detal. Tło będzie nieco rozmyte, ale nadal widoczne. W ten sposób nadasz fotografii wnętrza nowego, ciekawego wyrazu. Czasem funkcjonalne projektowanie wnętrz sprawia, że nie są one w stu procentach idealne pod względem wizualnym, ale po uchwyceniu charakterystycznych detali można dodać im uroku.

Oczywiście żadne przestrzeganie reguł nie gwarantuje wykonania idealnych zdjęć i czasem wręcz lepiej postępować wbrew radom ekspertów i szukać własnej drogi ekspresji. Tego typu fotografia bywa trudna technicznie, ale warto poeksperymentować z różnymi obiektywami i wykorzystaniem perspektywy, by móc pokazać innym prywatne projekty wnętrz swojego domu czy mieszkania.

Jak robić zdjęcia wnętrz już wiesz, a inspiracji w projektowaniu wnętrz możesz poszukać tutaj: http://www.prostewnetrze.pl/